Typy náhradních lamp

Chcete-li vyměnit lampu ve vašem dataprojektoru, máte na výběr hned několik možností. Které jsou nejlepší? Po jakých sáhnout a jakým se obloukem vyhnout? To vše se dozvíte právě v tomto článku!

projektor_lampaOriginální lampy do projektorů

Nejlepší variantou při výměně lampy do data projektoru je originální lampa určená přesně pro váš model a typ projektoru. Nejen, že bude přesně sedět, vydrží déle a bude mnohem lépe svítit a tudíž i promítat, ale bude se na ni vztahovat i záruka od výrobce a pokud se vám projektor po čase nějak poškodí, budete jej moct dát reklamovat či vyměnit. Ovšem nevýhoda originálních lamp je ta, že stojí mnohdy i několikrát více než například kompatibilní lampy do projektorů.

Kompatibilní lampy do projektorů

I když nejsou originální a hodí se do více modelů, můžete použít i kompatibilní lampy do projektorů. Taktéž bývají za mnohem příznivější cenu. Jenže jejich velikou nevýhodou je to, že nejsou často výrobci schváleny a následná reklamace projektoru může být o to ztíženější. Pokud se tedy rozhodnete pro kompatibilní lampu do projektoru, zkontrolujte si záruční list, zda vám ještě stále platí a zda můžete stále využít možnosti reklamace. Je-li váš projektor už po záruční době, můžete si klidně koupit i kompatibilní a tudíž neoriginální lampu do projektoru.

Alternativní lampy do projektorů

Podobně jako na trhu najdete kompatibilní lampy do projektorů, tak můžete využít i alternativní lampy. Ty již vůbec nemusí být doporučeny přímo pro váš projektor, jako například originální nebo kompatibilní lampy, ale mohou do něj pouze pasovat a mít podobné proporce jako originál. Alternativní lampou pak můžete taktéž ušetřit několik stovek korun.

Hybridní lampy do projektorů

Náhradní lampa do projektoruHybridní lampy do projektorů, respektive data projektory, ve kterých tyto lampy naleznete, se v poslední době stávají neustále oblíbenější. Nejenže jsou tyto projektory dostatečně tenké, aby se pohodlně vešly do kufříku či do batohu, ale navíc vydrží i déle svítit. Životnost hybridních lamp je totiž až 20 000 hodin, což znamená, že náklady na výměnu lampy rapidně klesají. Navíc se jedná o první skutečně jasné projektory, které nepůsobí na principu vysokotlakých výbojek.
Lampy do projektorů s modulem

Lampy do projektorů s modulem jsou doporučeny zejména pro ty, kteří nemají s jejich výměnou absolutně žádné zkušenosti. Lampu totiž nebudete muset pracně vytahovat z modulu, nebudete si muset dávat tak velký pozor a jednoduše při její výměně vyměníte i modul. Samotná výměna je tak velice snadná a spočívá jen v několika málo krocích.

Lampy do projektorů bez modulu

Lampy bez modulu jsou naopak nejvhodnější pro ty zákazníky, kteří jsou technicky zdatní a s výměnou světelných zdrojů v projektoru mají již bohaté zkušenosti. Při výměně lampy následně využijete stávajícího modulu. Z něj nejprve vyjmete starou vysvícenou výbojku, kterou následně nahradíte novou.