Porovnání klasické a LED lampy

led_projektorCo je lepší? Klasické lampy v projektorech, nebo LED lampy? To je otázka, která se honí hlavou nejednomu technickému nadšenci nebo tomu, kdo právě zvažuje koupi data projektoru.

LED lampy v dataprojektorech

Data projektory, jejichž zdrojem světla jsou výkonné LED diody, jsou neustále populárnější. Nejenže se jedná o mnohem cenově výhodnější produkty, taktéž jejich rozměry a životnost jsou oproti klasickým lampám lepší a pro zákazníky atraktivnější. Některé projektory jsou navíc tak malé, že si je můžete sbalit například na dovolenou pro poklidné večerní promítání. Jak je tedy vidět, jsou LED projektory naší budoucností. Ovšem jsou skutečně tak bezchybné a dokonalé, jak se na první pohled může zdát?

Co vlastně znamená, že je projektor „LED“?

To, že zdroj světla v projektoru nese označení „LED“, ještě neznamená, že je celý projektor v něčem lepší. Je v něm pouze použitý jiný světelný zdroj, a to LED diody. V jiných směrech a ohledech se jedná o naprosto stejnou technologii, jako například u lampových projektorů. Různé nejsou ani další parametry.

Parametry projektorů

projektor_ledStejně jako klasické projektory, tak i ty s LED technologií mohou mít nejrůznější parametry. Myšleno nejrůznější v dobrém i v horším slova smyslu. Od naprosto nejnižšího výkonu, až po několik tisíc lumenů, od nejkratší až po nejdelší dobu životnosti, či přes stejnou tvorbu obrazu. S tím vším se setkáte jak u klasických, tak i u LED projektorů.

Další možnosti projektorů

V neposlední řadě je nutné uvést, že naprosto všechny projektory, ať už je u nich zdroj světla jakýkoliv, umí spoustu dalších úkonů. Nejen, že vám přehrají vámi vybraný obraz z počítače, ale dokáží přehrát videa i fotografie přes USB, SD karty či HDMI konektor, dále umí reprodukovat i zvuk v nejrůznější kvalitě a jako poslední možností máte téměř u každého projektoru rozmanité možnosti pro manipulaci s dokumenty či s prezentacemi. Pokud budete navíc vybírat pečlivě, můžete narazit i na takové projektory, které nepotřebují vůbec žádný síťový kabel, jelikož jsou poháněny klasickými bateriemi.