Máte pokažený projektor? 3 nejčastější závady a jejich příčiny

Pořídili jste si moderní projektor do kanceláře či domácnosti? Pokud je vaše odpověď na tuto otázku kladná, jistě nám dáte za pravdu, že prvotní investice do tohoto inovativního zařízení rozhodně nebyla nejnižší. Na druhou stranu jste ovšem získali moderního společníka, který váš obývací pokoj, pracovnu či ložnici jako mávnutím kouzelného proutku promění v domácí kino nebo herní doupě. Ani moderní technologie ovšem nejsou věčné a vy se tak můžete v průběhu let setkat s různorodými závadami. Přehled 3 nejčastějších vám přinášíme na následujících řádcích.

Závada č. 1 – zhoršená kvalita obrazu nebo nízká svítivost lampy

Zdá-li se vám obraz nekvalitní nebo málo ostrý, zkuste lampu vypnout, nechte ji vychladnout a následně odpojte od zdroje energie. Poté proveďte důkladnou očistu za pomocí měkkého hadříku navlhčeného ve vodě. Pokud tato očista nepomůže, bude s největší pravděpodobností nutno lampu vyměnit.

Závada č. 2 – projektor se přehřívá

Když kolem projektoru projdete, teplo, jenž sálá z jeho blízkosti, cítíte na vlastní kůži. Pokud byste tento problém neřešili, můžete lampu projektoru, nebo dokonce projektor celý za nějako1 (1)u dobu úplně odrovnat. Proto zkontrolujte, zda kolem něj proudí dostatek vzduchu, popřípadě změňte jeho umístění.

Závada č. 3 – v obraze jsou bílé tečky, pruhy nebo stíny

I za tuto komplikaci v mnohých případech může právě prach usazený na lampě. Pokud očista lampy nepomůže i v takovém případě je na místě zvážit zakoupení lampy nové. Máte-li lampu krátkou dobu, pak ji reklamujte u svého prodejce. Jestliže prodejce nepotvrdí její vadu, pak je na místě reklamace celého projektoru.

Výměnu lampy zvládnete i svépomocí

Řadu problémů s projektory má na svědomí vadná, nekvalitní nebo starší lampa, kterou je potřeba vyměnit. Výměnu této lampy zvládne i průměrně zručný kutil. Pokud si ovšem se šroubovákem příliš nerozumíte, bude vhodnější nechat tuto výměnu na odbornících. Výměna lampy a následná revize projektoru v autorizovaném servise vás zpravidla vyjde na několik stokorun. Pořízení nové lampy je pak záležitostí tisícikorun.