3 tipy, jak na prodloužení životnosti lampy v projektoru

Pořízení domácího data projektoru nepatří mezi dvakrát levné záležitosti. Ceny nejlevnějších DLP projektorů začínají někde na osmi tisících korun. Za ty dražší si připlatíte třeba i dvakrát tolik. Proto je důležité o svého nového moderního společníka, který jako mávnutím kouzelného proutku promění váš obývací pokoj, pracovnu nebo ložnici v pravé a nefalšované domácí kino, důkladně pečovat. Pojďme se nyní podívat, na 3 praktické tipy, jak prodloužit životnost lampy, potažmo celého projektoru.819373_42226058

Tip č. 1 – obezřetná manipulace je základ

Jelikož je lampa, stejně jako celé tělo projektoru, velmi křehkou záležitostí, proto je důležité s ní manipulovat opravdu velmi opatrně. Při instalaci lampy nebo projektoru pod strop, se při dotahování šroubů snažte vyvarovat použití hrubé síly. Odnést by to totiž mohly závity. Pozor dávejte na větší otřesy projektoru, které mohou životnost lampy pomalu, ale jistě zkracovat.

Tip č. 2 – pravidelné odstraňování prachových částic

Dalším, neméně důležitým krokem, je pravidelné odstraňování prachových částic z vnějších, ale i vnitřních částí domácího data projektoru. K tomuto odstraňování používejte výlučně suchý jemný hadřík nebo hadřík navlhčený vodou. Na agresivní čisticí prostředky zapomeňte. Jednotlivé brusné (abrazivní) částice, mohou lampě přivodit nepěkné škrábance, které se negativně projeví na vizuální kvalitě obrazu i životnosti lampy.

Tip č. 3 – pozor na správné vypínání

Na pozoru se mějte i při vypnutí projektoru. Po vypnutí projektoru je nutné věnovat dostatek času dochlazení lampy. Pro tyto případy se doporučuje nechat projektor i nadále v zásuvce, protože na ochlazení aktivně pracuje ventilátor projektoru. Pokud po nějaké době zpozorujete nižší svítivost lampy, jež může negativně ovlivnit kvalitu projekce, je na místě uvažovat o jejím vyměnění. Výměnu lampy zvládne i průměrně zručný kutil nebo servisní technik.